Wakacje na wybrzeżu kojarzą nam się z plażowaniem, długimi spacerami wzdłuż plaży oraz kąpielami w morzu. Przebywanie w wodzie orzeźwia, przyjemnie chłodzi ciało i poprawia samopoczucie. Mało kto wie jednak o tym, że morska woda ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na pytania, czy kąpiel w słonej wodzie jest zdrowa i jaki jest wpływ wody morskiej na organizm.
Czym jest talasoterapia?
Talasoterapia to coraz popularniejsza metoda leczenia i poprawy zdrowia, która wykorzystuje naturalne właściwości morza i jego elementów, takich jak woda morska, algi, błoto oraz piasek. Tego rodzaju terapia polega na kąpielach w wodzie morskiej, inhalacjach powietrzem morskim, okładach z błota oraz korzystaniu z masaży i zabiegów z użyciem alg. Talasoterapia praktykowana jest od wieków, choć w ostatnim czasie stała się ona bardzo modnym zjawiskiem w nadmorskich uzdrowiskach, ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne i relaksacyjne. Nie musisz jednak opłacać drogiego SPA, by skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw słonej wody. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że pobyt nad morzem to coś więcej niż krótka przerwa od codziennych obowiązków. To realna szansa na poprawę Twojego zdrowia i nastroju.
Czy kąpiel w morzu jest zdrowa? Jakie są zalety kąpieli w słonej wodzie?
Woda to źródło życia. Pierwsze prymitywne organizmy na Ziemi wywodzą się właśnie z oceanów, a dzisiaj 70 procent naszej planety pokrywa woda morska. Musimy również pamiętać, że nasze ciało składa się w 60-70 procentach z wody. Warto wiedzieć, że skład pierwiastków śladowych w wodzie morskiej jest podobny do składu ludzkiego osocza. Zawiera ona podstawowe minerały potrzebne naszemu organizmowi: sód, magnez, wapń, chlor, fosfor, jod, żelazo, siarkę i bor. Są one wchłaniane przez skórę i częściowo dostają się do krwiobiegu. Jak kąpiele w morzu wpływają na nasze zdrowie?
Wpływ wody morskiej na skórę
Kąpiele w słonej wodzie pomagają w usuwaniu martwych komórek naskórka, co sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka. Minerały zawarte w wodzie morskiej przyspieszają regenerację skóry, co jest szczególnie korzystne dla osób z problemami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Zaobserwowano, że wymienione wyżej zmiany dermatologiczne stają się łagodniejsze po kilku kąpielach w morzu.
Sól morska działa również jak naturalny środek oczyszczający – pomaga usuwać toksyny i zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Dodatkowo, właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne wody morskiej wspomagają leczenie stanów zapalnych oraz infekcji skórnych. Magnez, który jest obecny w dużych ilościach w wodzie morskiej, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry, co zapobiega jej przesuszeniu i łuszczeniu.
Regularne kąpiele w wodzie morskiej mogą również poprawić elastyczność skóry, co jest korzystne dla osób chcących opóźnić procesy starzenia się. Warto jednak pamiętać o tym, by po kąpieli w słonej wodzie wziąć prysznic, by spłukać z siebie sól. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku bardzo zasolonych zbiorników, takich jak Morze Czarne czy Śródziemne. Bałtyk należy do mórz słonawych, co oznacza, że osoby z atopową lub bardzo wrażliwą skórą, nie muszą mocno obawiać się o jej przesuszenie.
Wpływ morskiej wody na układ oddechowy
Woda morska zawiera jod, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i wspiera zdrowie dróg oddechowych. Powietrze morskie jest wolne od zanieczyszczeń miejskich i przemysłowych, co czyni je idealnym do głębokiego oddychania i detoksykacji płuc. Ustka jest szczególnie dobrym kierunkiem wakacyjnym dla osób, którym zależy na poprawie zdrowia i regeneracji. Nad miastem rozciąga się poduszka hydrotermiczna, która działa trochę jak dodatkowa osłona przed zanieczyszczeniami.
Osoby cierpiące na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy alergie zazwyczaj odczuwają dużą ulgę, przebywając w nadmorskim klimacie. Mniejsza ekspozycja na patogeny i alergeny w powietrzu, powoduje złagodzenie reakcji alergicznych i astmatycznych. Co więcej, sól morska pomaga w nawilżaniu śluzówek oraz rozrzedzaniu śluzu, co ułatwia oddychanie i oczyszczanie dróg oddechowych. Regularne inhalacje powietrzem morskim i spacery brzegiem plaży poprawiają również ogólną wydolność oddechową, co jest korzystne dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia.
Wpływ wody morskiej na nasze samopoczucie
Kontakt z wodą morską i pobyt nad morzem bezsprzecznie mają pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Środowisko nadmorskie działa relaksująco, a szum fal i widok morza pomagają w redukcji stresu oraz napięcia. Minerały zawarte w wodzie morskiej, takie jak magnez, mają właściwości uspokajające i mogą wspierać walkę z objawami depresji oraz stanów lękowych.
Regularne kąpiele w wodzie morskiej mogą również poprawić jakość snu, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu i utrzymania dobrego samopoczucia. Fizyczne korzyści płynące z talasoterapii, takie jak poprawa krążenia krwi, redukcja bólu mięśniowego i wspomaganie procesów detoksykacyjnych, również przyczyniają się do tego, że podczas wakacji nad morzem, towarzyszy nam lepszy humor.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do kąpieli w morzu?
Osoby z otwartymi ranami, oparzeniami lub poważnymi infekcjami skóry powinny unikać kąpieli w morskiej wodzie, gdyż może to pogorszyć stan wymienionych wyżej zmian. Dodatkowo, kąpiele w morzu mogą być niezalecane dla osób z poważnymi, przewlekłymi chorobami układu oddechowego (np. POChP), które mogą nasilić się w wilgotnym i słonym środowisku. W takiej sytuacji należy zapytać swojego lekarza prowadzącego, czy kąpiel w morzu jest wskazana, czy też lepiej postawić na terapię dobraną dla pacjenta w uzdrowisku. Tak czy inaczej, przeciwwskazań do kąpieli w morzu jest niewiele i dotyczą one raczej wąskiej grupy osób. Jeśli do niej nie należysz, możesz spokojnie korzystać ze wszystkich, prozdrowotnych właściwości słonej wody.
A jeśli jesteś na etapie poszukiwania noclegu na wakacje, zapraszamy do kompleksu domków letniskowych A MORZE Ustka! Pobyt w domku z naturalnego surowca, jakim jest drewno, wzmocni Twoje połączenie z naturą i zapewni relaksujący, zdrowy wypoczynek.